16 grudnia 2012

"Dallas '63" - Stephen King - recenzja

Nadchodzi w życiu każdego czytelnika taki czas, w którym sięga po te grubsze książki...
Jedną z takich książek jest utwór autorstwa Stephena King'a pt.: "Dallas '63", bo zawiera aż 857 stron, lecz to nie jest jego najdłuższy tekst. Napisał jeszcze wiele więcej obszerniejszych...

Książkę tę przeczytałem gdzieś w połowie wakacji. Nadal pamiętam, jak wybrałem się po nią z samego rana do biblioteki ze wschodzącym znad horyzontu Słońcem...

Albo to była "Misery"... NIEWAŻNE!

Ach! WAKACJE! :D

Czy chcielibyście potrafić przenosić się w czasie?!
Co chcielibyście w niej zmienić?!
Na jak wielką skalę byłaby ta zmiana?!
I wreszcie na jak wielką skalę byłyby konsekwencje Twojego czynu?!

(Uwaga, mogą występować spoilery!)

"Dallas '63" opisuję historię trzydziestopięcioletniego nauczyciela języka angielskiego - Jake'a Epping'a, który za namową swojego przyjaciela Al'a przenosi się do przeszłości, aby zapobiec zamachowi na ówczesnego prezydenta USA - John'a Kennedy'ego, oraz aby zapobiec paru innym zbrodniom przeszłości...

Zmiany w przeszłości mogą spowodować zmiany w przyszłości... najczęściej na gorsze...
W książce przywołano zjawisko określane mianem "efektu motyla". Przykładowo trzepot skrzydeł motyla w Hollywood może za godzinę spowodować tsunami w Japonii (to jest nienormalne!), a co dopiero ocalenie od śmierci prezydenta?! Aż strach się bać!

"Dallas '63" nie jest typową powieścią Stephen'a, w której opętany Jack Torrance rozpierdziela wszystko dookoła (chociaż były tutaj też takie momenty grozy), tylko powieścią obyczajową o (nie tak odległej w czasie) Ameryce.
Dzięki temu utworowi możemy dowiedzieć się o wielu interesujących i tych trochę mniej ciekawostkach z życia codziennego obywateli USA z przełomu lat 50. i 60.

Jednakże występuje tutaj także dość mocny wątek miłosny, więc jest też coś dla miłośników rozczulających wzruszeń (och, jak ja to pięknie powiedziałem... NIE, jednak nie...).

Serdecznie polecam przeczytać tę książkę, gdyż jest ona zarówno fantastyczną opowieścią, jak i ogromną dawką wiedzy historycznej! Oczywiście 10/10 punktów!

Pozdrawiam!

"Głupota jest jedną z dwóch rzeczy, które najlepiej widzimy z perspektywy czasu. Drugą są stracone okazje..."

1 komentarz:

  1. Zgadzam się. Jak dla mnie "Dallas 63" jest najlepszą książką, którą King napisał w ostatnich latach. Uwielbiam ją. Rzadko zdarza się, bym po przewróceniu ostatniej strony miał ochotę czytać książkę od nowa - tu tak było.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za pozostawione tutaj komentarze :)

"Pamiętaj, że wulgaryzmy odnoszą skutek odwrotny do zamierzonego"
- Stephen King "Pod kopułą"

Copyright © Melon dotcom Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com